راهنمایی برای مخاطبین یاراتیوب :

1
چرا یاراتیوب؟

اگر بخواهم تو یک جمله دلیل قانع کننده ای برای شما داشته باشم که یاراتیوب بهترین گزینه برای نقد کردن درآمد ، پشتیبانی و محافظت از کانال شماست .

کافیه بهتون بگم که یاراتیوب اولین و تنها نمایندگی رسمی MCN تو ایران هست, اما چون احتمال میدم شاید درصد کوچکی از شما بزرگواران آشنایی کافی با MCN ها نداشته باشه پس لطفا با من همراه بشید .

یک سوال از شما میپرسم

آیا کشورهای دیگری هستن که برای نقد کردن درآمدشون مشکل داشته باشن ؟

جوابش خیر یا اینه دقیق تر بگم تعداد این کانال ها انگشت شماره

سوال بعدیم از شما اینه که پس چرا MCNها به وجود آمدن مگه تو آمریکا و اروپا کسی برای نقد کردن درآمد کانالش مشکلی داره که بخواد با MCNها قرارداد ببنده ؟

کمی به این سوال فکر کنید .

MCNها عمدتا آمریکایی و اروپایی هستن و هیچ کسی تو این کشورها برای نقد کردن درآمدش با MCNها قرارداد نمی بنده اون ها به دلیل دیگر ی این کار انجام می دهند .

موضوع اول : پشتیبانی و محافظت از کانال

MCNها برای کانال شما Content ID می گیرن تا کسی نتونه از محتوای شما کپی برداری کنه .

اگر اطلاعات کافی در رابطه با Content ID ندارید این مقاله را بخوانید .

علاوه بر Content ID ، MCNها به کانال شما پشتیبان اختصاصی متصل می کنند.

این پشتیبان از آخرین آپدیت ها ، الگوریتم ها و قوانین یوتیوب اطلاع داره و دائما کانال شما را بررسی می کنه ، مثل یک همکار راهنماییتون می کنه تا بتونید درآمدتون رو افزایش بدید.

موضوع دوم و اصلی :

تصور کنید خانم زیبارویی به نام کیم کارداشیان کلی مخاطب داره و چندتا کانال مختلف تویوتیوب داره اگر همه کانال هاش رو به یک اکانت ادسنس متصل کنه ریسک این وجود داره که اگر یک روزی یکی از کانالهاش دچار ایراد شد ، تمام کانال هاش از بین بره و یک شبه به خاک سیاه بشینه ، پس ایشون تصمیم می گیره کانالهاش رو به MCN متصل کنه تا علاوه بر پشتیبانی و محافظت از کانالش اگر یک روزی یکی از کانال هاش آسیب دید ، دیگر کانال هاش آسیبی نبیند .

با این اوصاف تصور کنید برخی افراد تو ایران برای نقد کردن درآمد کانالشون کانال رو به یک ادسنس اشتراکی وصل می کنند . این که چگونه اینن ریسک رو می پذیرند هنوز دانشمندان این حوزه نتونستن جواب قانع کننده ا ی براش پیدا کنن.

پیشنهاد می کنم ادامه مقالات را مطالعه بفرمایید تا در رابطه با مالیات ها ، دسترسی ها ، کارمزد ، نحوه ی دریافت درآمد ، زمان دریافت درآمدهم جواب تمام سوالاتتون برسید .

یاراتیوب

درکنارتان هستیم.


چند درصد کارمزد باید پرداخت کنم ؟

بیاید این سوال رو طور دیگه ای بپرسیم شرکت MCN بابت خدماتی که داره به ما میده اعم از پشتیبان اختصاصی ، محافظت از کانال ، نقد کردن درآمد ، مالیات ها و.... چند درصد از ما قراره کارمزد بگیره . شرکت MCN طبق قوانین از کانال های زیرمجموعه ی خودش بین 20 تا 30 درصد کارمزد میگره بابت حق الزحمه همه خدماتی که داره انجام میده . درآمد کانال ها که افزایش پیدا میکنه کارمزد MCN هم به صورت پلکانی کاهش پیدا میکنه

2

3
چقدر مالیات پرداخت کنم ؟

قوانین مالیاتی از اون دسته قوانینی هست که همه افراد یک جامعه ، ازش فرار می کنند و این اتفاق مختص کشور خاصی هم نیست همه جای دنیا فرار از مالیات وجود داره اما در رابطه با درآمد یوتیوب : در اکثر کشورهای دنیا از درآمد شما مالیات کسر می شود و هر چقدر که درآمد شما افزایش پیدا کند مالیات اون کشور هم به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند . درآمد یوتیوب هم به نوعی درامد محسوب می شود با همه این توضیحات شما حتی اگر شهروند یک کشور اروپایی یا آمریکایی باشید از درآمد یوتیوب شما حداقل 20 درصد مالیات کسر می شود . اما دقت کنید : تنها کانال هایی که با شرکت یاراتیوب قرارداد همکاری دارند معاف از مالیات هستند . چرا ؟ مالیات جداگانه از شما کسر نخواهد شد از شما فقط کارمزد MCN کسر میشه و عدد مالیات هم توی اون کارمزد لحاظ شده هر چقدر هم که درآمدتون افزایش پیدا کنه نرخ مالیات شما افزایش پیدا نمی کنه و حتی کارمزد شما طبق جدولی در ادامه مقالات بهتون میگم کاهش پیدا می کنه . پس جمع بندی کنیم : شما تنها،کارمزد MCN را پرداخت می کنید و معاف از پرداخت مالیات هستید .


مالیات آی پی آمریکا چیست ؟

ساده بهتون میگم . کشور آمریکا تو سال 2001 یک قانونی رو وضع کرد که طبق این قانون اگر شهروندان امریکایی باعث شوند که کسی هر گوشه ای از دنیا بخواد به واسطه این افراد درآمدی داشته باشد شخصی که منتفع شده باید مالیاتش رو به دولت امریکا بده حالا چرا ؟ چون دولت آمریکا میگه این افراد دارن تو کشور من زندگی میکنند کلی هزینه درمان ، بیمه و ... برای دولت دارن پس اگر کسی هر جای دنیا به واسطه این شهروند درآمد داره باید مالیاتش رو به دولت امریکا بده . حالا این مالیات چقدره ؟ 24% درست خوندید بیست و چهار درصد. متاسفانه این قانون تو ی یوتیوب هم وجود داره و نکته ای هم که باید بهش دقت کنیم اینه که اکثر ایرانی ها دارن فیلترشکن های رایگان که عمدتا آی پی آمریکا هستن وارد یوتیوب میشن پس اکثر ایرانی ها رو یوتیوب آمریکا تشخیص میده و میخواد 24% مالیات ازمون بگیره . حالا برسیم به خبر خوب : همون سال که آمریکا این قانون رو ثبت کرد ، برای بعضی کشورهای اروپایی استثنا قائل شد و یاراتیوب دقیقا اون کشورهارو پیدا کرده و MCN ما توی اون کشور فعاله و ما معافیت مالیاتی آی پی آمریکا داریم .

4

5
چه زمانی میتونم درامدم رو دریافت کنم ؟

درآمد هر ماه شما در اواخر ماه میلادی بعدش توسط یوتیوب محاسبه شده و گزارش ارسال میشه بذارید دقیق تر با مثال براتون بگم کانال شما در ماه ژانویه درآمد داشته گزارش این درآمد در ماه بعدش 25ام فوریه ارسال میشه و شما می تونید از یکم مارچ درآمدتون رو دریافت کنید که خودتون انتخاب می کنید ارز دیجیتال ، دلار فیزیکی یا ریال باشه .


چه دسترسی هایی به یاراتیوب بدهیم ؟

طبق قوانین یوتیوب شرکت های MCN می تونن فقط از شما دسترسی منیجر بگیرن یاراتیوب هم از این قاعده مستثنی نیست .

6

7
آیا میتونم درآمدم رو به صورت دلار فیزیکی یا ارز دیجیتال دریافت کنم ؟

بله _ یاراتیوب این امکان رو برای یوتیوبرهاش قرارداده تا بتونین درآمدتون رو به صورت دلار فیزیکی ، ارز دیجیتال و ریال دریافت کنید .


نرخ دلار با چه مبنایی محاسبه میشود ؟

یکی دیگر از چالش های یوتیوبرهای ایرانی نرخ دلار چون برای دلار نرخ های مختلف اعم از نیمایی،سامانه مبادلات ارزی و نرخ بازار آزاد رو داریم . یاراتیوب درآمد شما را به نرخ روز دلار بازار ازاد محاسبه می کند یعنی دقیقا همون نرخی که از یاراتیوب اگر دلار دریافت کنید صرافی ازتون میخره . با این حال امکان پرداخت درآمد به صورت دلاری رو هم قرار داده تا شما بتونید درامدتون رو خودتون نقد دریافت کنید .

8

9
چگونه می توانم کارمزدم را کاهش بدم ؟

کارمزد MCN با توجه به تعداد سابسکرایبرهای کانالتون و درآمد کانالتون کاهش پیدا می کند برای اطلاع دقیق تر به نمودار زیر دقت کنید که به طور ساده نرخ و پلکان توضیح داده شده


چطور می تونم همکار یاراتیوب بشم ؟

یاراتیوب این امکان رو به وجود آورده تا شما بتونید با معرفی یاراتیوب و خدماتش به یوتیوبرها کسب درآمد کنید به این صورت که اگر کانالی از طرف شما به یاراتیوب معرفی شد هر ماه درصدی از کارمزد رو به شما به عنوان کمیسیون پرداخت می کند و این پرداختی تا زمانی که اون یوتیوبر با یاراتیوب همکاری داشته باشد ادامه پیدا می کند .

10